Menu
Menu

Po bardzo dobrych i przewidywalnych latach 2017-2018 przyszedł czas na kilka znaków zapytania. Wszyscy eksperci rynku nieruchomości zaczęli zastanawiać się nad końcem hossy na rynku mieszkaniowym.

Ostatnie lata prosperity dla deweloperów wynikały z różnych czynników, m.in. niskiego kosztu pieniądza na rynku finansowym, czyli dużej dostępności kredytów hipotecznych oraz nałożenia się innych czynników stymulujących popyt tj. konieczność zmiany mieszkań na większe przez pokolenie z roczników wyżu demograficznego 1972-1982, przy jednoczesnym wytworzeniu się popytu na zakupy inwestycyjne (pod wynajem) z uwagi na utratę wartości naszej waluty. Kupujący „za gotówkę” uciekali od rachitycznie oprocentowanych lokat bankowych.

Na kwestie demograficzne lat 70/80 nie mamy już wpływu, zatem ta duża grupa ludzi wciąż będzie szukać większych mieszkań i domów z uwagi na zwiększenie potrzeb rodzinnych oraz swoją dobrą pozycję na rynku pracy. Trzeba pamiętać, że są to aktualni 35-45-latkowie, czyli ludzie z dużym doświadczeniem zawodowym i jednocześnie wciąż dużą energią oraz planami życiowymi. Ta dobrze zarabiająca grupa ludzi będzie stale stymulować popyt na mieszkania, nawet w przypadku mniej korzystnej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. To dla nich nasza spółka dedykowała swoje osiedle „Rodzinny Gaj”, gdzie spośród wybudowanych 245 lokali około 80% powierzchni stanowiły większe mieszkania. Sądząc po osiągniętych wynikach sprzedażowych i finansowych spółki w latach 2017, 2018 i 2019- był to dobry kierunek.

Rok 2019 pokazał kolejne znaczące wzrosty cen nieruchomości we Wrocławiu, pomimo pojawiających się symptomów spowolnienia gospodarczego i ekspertów wieszczących załamanie na rynku nieruchomości. Wydaje się, że hamuje to nieco zakupy inwestycyjne, jednak Klienci inwestycyjni nie zrezygnowali całkowicie z transakcji. Zjawisko akceptacji przez nich podwyżek cen związane jest z decyzjami Rady Polityki Pieniężnej NBP, która wciąż prowadzi gołębią politykę i utrzymuje na niskim poziomie stopy procentowe pomimo rosnącej inflacji. Inwestorzy akceptują podwyżki cen nieruchomości w obawie przed utratą wartości posiadanych środków pieniężnych i przesuwają je do innych „odpornych” na inflację rodzajów aktywów.

Podobnie jak nasi Kupujący sądzimy, że sposobem na przyszłość i ochronę aktywów finansowych jest bezpieczne inwestowanie. Lata 2019 i 2020 to lata zaangażowania kapitałowego dla naszej spółki. W bieżącym roku zakończyliśmy sprzedaż mieszkań z osiedla „Rodzinny Gaj”. Ponadto jeszcze w roku 2017 związaliśmy się z jedną z największych grup motoryzacyjnych na świecie PSA i w końcu 09/2018 rozpoczęliśmy budowę największego w Polsce salonu samochodowego z serwisem dla marek Citroen i DS Automobiles zlokalizowanego we Wrocławiu przy ul. Szczecińskiej 7. Również zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w roku 2019 rozpoczęliśmy inwestycję apartamentową „Czechowicka 9A” na Krzykach - Księżu Małym oraz poczyniliśmy zakupy nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną na wrocławskich Stabłowicach. Ponadto pragniemy podkreślić, że Wrobud Sp. z o.o. od lat prowadzi swoje inwestycje ze środków własnych nie korzystając z pomocy banków.

Na koniec naszym Klientom pragniemy podziękować za zaufanie oraz mamy nadzieję, że nasze plany i stabilny rozwój będą powodem kolejnych transakcji z nami, jak również rozbudzą zainteresowanie tych z Państwa, którzy jeszcze nie zdecydowali się na współpracę. Wszystkim uczestnikom rynku życzymy udanych transakcji w nowym 2020 roku.

Swoimi przemyśleniami podzielił się Prezes Zarządu Wrobud Sp. z o.o. - Piotr Adrjan

Znajdź idealne mieszkanie dla siebie:
magnifiercrossmenu